Wykończenie nowego domu – kiedy zatrudnić fachowców?

Data dodania: 06.02.2017


Budowa domu jest niewątpliwie trudnym i żmudnym procesem, ale na końcu tej drogi czeka na nas wyjątkowa nagroda – własny, wymarzony i często długo wyczekiwany dom. Jednak zanim nadejdzie czas na przeprowadzkę i zadomowienie się w nowym miejscu trzeba zadbać o wykończenie i urządzenie wnętrza. Jak najlepiej zabrać się za wykończenie nowego domu, kiedy zatrudnić fachowców, a kiedy wykonać prace na własną rękę?  

Wykończenie, czyli fachowa robota

Jeśli chodzi o prace typowo wykończeniowe warto zastanowić się nad tym czy w ogóle inwestor posiada jakiekolwiek umiejętności lub wiedzę w dziedzinie tak zwanej budowlanki. O ile część pracy w domu mogą wykonać osoby, które dotychczas nie miały żadnych doświadczeń na budowie, o tyle niektóre zadania mogą przerosnąć nawet domowe złote rączki.

Apartamenty z widokiem na morze sprzedaż

Wśród prac wykończeniowych, które lepiej powierzyć fachowcom na pewno trzeba wymienić montaż instalacji, wykonanie na surowo podłogi czy tynków. Zazwyczaj przyszli właściciele decydują się też na zatrudnienie ekipy do wykonania lekkiej zabudowy, na przykład podwieszanych sufitów, szpachlowania i gładzenia ścian, a także układania glazury, parkietu czy drzwi i listew przypodłogowych.

Takie przygotowania zapewniają o wiele łatwiejsze wykonanie kolejnych etapów wykończenia, które są już bezpieczniejsze jeśli chodzi o powierzenie ich wykonania osobom nie zajmujących się na co dzień pracami budowlanymi. Zaliczamy do nich na przykład malowanie ścian, montaż mebli czy sprzętu i wyposażenia domu.

Who called – https://unknown-number.co.uk/

Aranżacja wnętrza – trzeba mieć wyczucie

Nieco inaczej prezentuje się temat urządzania domu – tutaj, jak wskazuje TLS Developer inwestor ma o wiele większe pole do popisu bez ryzyka spowodowania nieodwracalnych, kosztownych do naprawienia szkód. Chociaż dużym nadużyciem byłoby stwierdzenie, że aranżacja wnętrz nie stanowi żadnego wyzwania. Podstawą przy planowaniu przestrzeni domowej jest odpowiednie wyczucie przestrzeni i dobry gust, o którym jednak, jak wiadomo, się nie dyskutuje.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Jeżeli przyszły właściciel domu zdaje sobie sprawę z tego, że nie odnajduje się w temacie aranżacji wnętrz albo zwyczajnie nie ma czasu na skrzętne planowanie urządzania domu warto pomyśleć o tym, aby i to zadanie zlecić specjalistom, na przykład z pracowni architektonicznych, biur deweloperskich czy projektantom wnętrz.

Standard deweloperski czy dom pod klucz

Pozostaje jeszcze kwestia tego, w jakim stanie chcemy zakupić nieruchomość. Na rynku pierwotnym można sięgnąć zarówno po domy w stanie deweloperskim (zobacz: deweloper Szczecin), jak i pod klucz. Te pierwsze są w zasadzie gotowe do ostatnich prac wykończeniowych, natomiast druga grupa to domy, do których można się już wprowadzać.

Ten wybór rozwiązuje też często spotykany problem wśród inwestorów, czyli to gdzie szukać fachowców do wykończenia domu. Jeśli decydujemy się na zakup domu od dewelopera mamy pewność, że dysponuje on zaufaną i sprawdzoną ekipą podwykonawców do różnego rodzaju prac w domu. Natomiast szukając fachowców na własną rękę trzeba opierać się na opiniach innych osób, chociaż często trudno jest znaleźć potwierdzone referencje, które zagwarantują nam, że dana ekipa zna się na swojej pracy.

Polecamy ofertę nowych domów od dewelopera: budowa domów Szczecin

Czy warto kupić apartament nad morzem?

Czy apartament nad morzem będzie dobrą inwestycją funduszy?