Wady i zalety domów na rynku pierwotnym

Data dodania: 30.08.2016


Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie: szukać nieruchomości na rynku pierwotnym czy wtórnym? Jeśli interesuje nas nieruchomość, która będzie w najmniejszym detalu odpowiadała oczekiwaniom i gustom najlepszym rozwiązaniem jest zakup domu z rynku pierwotnego, na przykład od dewelopera, albo budowa na własną rękę, systemem gospodarczym. Jakie są wady i zalety domów na rynku pierwotnym?

Co ciekawe, według badań przeprowadzonych przez pracownię TNS na zlecenie OTO Dom ponad połowa osób rozważających zakup domu lub mieszkania w ogóle nie jest zainteresowana nieruchomościami z rynku wtórnego (55%). Wśród pozostałej grupy, która brała pod uwagę taką możliwość niemal jedna czwarta (24%) rozważała zakup nieruchomości z drugiej ręki, jednak dom z rynku pierwotnego i tak byłby ich pierwszym wyborem. Co sprawia, że nowo budowane domy cieszą się taką popularnością?

Nowy dom od dewelopera – zalety

W tym samym badaniu respondenci wskazali, że jedną z największych zalet zakupu nowego domu od dewelopera jest właśnie fakt, że wszystko jest w nim nowe (38%), a co za tym idzie, co zauważyła równie liczna grupa nabywców, nieruchomość nie wymaga remontu (35%), a także można na własną rękę zadecydować o wystroju wnętrza (33%).

Bez wątpienia nowo powstające domy są budowane w zgodzie z aktualnymi trendami, co przekłada się także na zaawansowane technicznie rozwiązania konstrukcyjne i najwyższej jakości materiały budowlane. Dzięki temu zakup takiego domu w perspektywie kosztów eksploatacji pozwala zauważyć wymierne oszczędności w porównaniu do starszego budownictwa, które nie może się pochwalić tak dobrymi parametrami termoizolacji czy wykorzystaniem systemów automatyki domowej.

Wady nieruchomości na rynku pierwotnym

A jakie wady zauważają potencjalni inwestorzy szukając domu na rynku pierwotnym? Przede wszystkim jest to długi czas oczekiwania na ukończenie budowy domu – o czym mówi 35% respondentów pytanych przez TNS. Osoby zainteresowanie zakupem nowego domu martwią się także o większe koszty wynikające z konieczności wykończenia i wyposażenia domu (30%). Jednak na życzenie klient może w umowie z deweloperem zmodyfikować zakres robót, tak aby zmniejszyć koszty realizacji projektu. Z drugiej strony często deweloper, dzięki stałej współpracy z podwykonawcami może zaproponować bardziej korzystne stawki za poszczególne prace wykończeniowe.

Inne obawy związane z zakupem domu na rynku pierwotnym to czas potrzebny na wykończenie wnętrza, który przekłada się na brak możliwości natychmiastowej przeprowadzki do nowego domu (29%) – jednak tu także można zdecydować się na powierzenie deweloperowi większego zakresu prac, co przełoży się na oddanie nieruchomości w stanie nadającym się do zamieszkania.

dom-nowoczesny-deweloper-tls-szczecin

Zdjęcie: TLS Developer

Sprawdź usługi dewelopera: www.tlsdeveloper.pl