Czym jest mała architektura?

Data dodania: 07.06.2017


Prowadząc plany budowlane musimy mieć pojęcie o tym, czym zajmuje się dziedziną zwana architekturą, jednak nie każdy zna jej mniejsze gałęzie. Jedną z nich jest mała architektura, która odgrywa szczególną rolę w procesie projektowania zewnętrznej warstwy wizualno-funkcjonalnej budynków. Odpowiadamy na pytanie, czym jest mała architektura.

Mówiąc najprościej, mała architektura to zespół niewielkich obiektów budowlanych, wznoszonych w ramach zagospodarowania terenu. Do powierzchni tego typu zaliczamy działki budowlane przeznaczone pod zabudowę domów jednorodzinnych, wielorodzinnych i ogrodów, ale także osiedli, zakładów pracy, parków, osiedli oraz miast.

Małą architekturę można podzielić na trzy kategorie, a każda z nich składa się z innego rodzaju obiektów. Jedną z podstawowych rodzajów małej architektury stanowa obiekty kultu religijnego. Zalicza się do nich przede wszystkich małe kapliczki, ale także przydroże krzyże oraz figury. Kolejną kategorię tworzą obiekty architektury ogrodowej. Do nich przynależą dobrze znane nam elementy, takie jak altany, wodotryski, a nawet posągi, które umieszczamy na działce w celu podniesienia walorów estetycznych, ale także funkcjonalnych przestrzeni. Ostatni rodzaj to obiekty użytkowe, których zadaniem jest wspomaganie rekreacji codziennej. Do tej kategorii można zaliczyć takie elementy budowlane jak huśtawki, piaskownica, drabinka, ławki. ponadto do obiektów użytkowych zaliczamy elementy wspomagające utrzymanie porządku, czyli takie jak ogrodzenie czy też kontener na śmieci.

Niezależnie od tego, który z elementów małej architektury chcemy zastosować w otoczeniu naszego domu, warto tę kwestię omówić z architektem naszego projektu. W przypadku współpracy z takimi firmami jak TLS Developer, możemy mieć pewność, że sztab specjalistów weźmie pod uwagę nasze indywidualne potrzeby i do projektu zostaną wprowadzone elementy małej architektury.

Mała architektura to dziedzina, która rozwija się coraz bardziej. Teraz ogród to nie tylko roślinność ograniczona kamiennymi ścieżki i ławeczka stojąca nad stawem pokrytym wodnymi liliami. Ocenie nawet orientalne figury i japońskie mostki nie robią na nikim wrażenia.  Coraz częściej w projektowanych ogrodach pojawiają się baseny ogrodowe, wielkie paleniska, fontanny, grillowiska, na które składają się grille stacjonarne, a nawet groty oraz piwnicznie na wino. W ten sposób  powili zmienia się stereotyp dotyczący małej architektury ogrodowej.

Budowa domów Szczecin
Deweloper domy Szczecin

Domestic and international forwarding Poland